Líska obecná

 

 

Líska obecná

Lieska obyčajná

Corylus avellana

čeleď: břízovité


Nenářočný užitkový  keř rostoucí v mírném podnebí na slunných stanovištích, ve světlých listnatých hájích jako křovinatý podrost, pěstuje se v zahradách.

Líska obecná se vyskytuje v celé Evropě, u ČR hojná ve světlých listnatých hájích, v remízech, v zahradách.

Užitná část: listy, pupeny (gemmoterapie), oříšky

Sběr listů v červnu a červenci, rychle se suší, v sušičce max. při teplotě 40°C.

Užívání:

dvě čajové lžičky sušených listů na šálek vody. Při problémech s trávením, nadýmáním, průjmech, také při problémech dolních močových cest.

Užívání gemmoterapie:

Používá se při regulaci krevního tlaku, posiluje plicní činnost, tlumí závratě, brzdí rozvoj aterosklerotických změn (zanášení cév). Vhodná při psychické labilitě.

Kúra začíná vždy  "detoxikací" organismu podáním tzv. drenážního prostředu. K detoxikaci se užívají extrakty z pupenů břízy, buku nebo dubu, popřípadě jilmu, které se aplikují alespoň 3-4 dny, nejlépe však 1 týden před vlastní kúrou. Extrakty z pupenů se obvykle dávkují v množství 1 kapka na 1kg tělesné hmotnosti. Počet kapek se rozdělí na 3 dávky za den (např.: při hmotnosti 60kg se užívá 3x denně 20kapek.) Po detoxikaci se aplikuje jedno až dvě balení specifického přípravku. Je možné užívat současně až tři druhy přípravků (kombinace více druhů přípravků je dobré pečlivě uvážit). Mezi užitím jednotlivých přípravků doporučujeme odstup 10 minut a dávkování je možné snížit na 0,5-1 kapku od každěho přípravku na 1kg tělesné hmotnosti, při zachování rozdělení dávek. Užívání více přípravků doporučujeme konzultovat se zkušeným odborníkem.

K aplikaci je také možné použít speciální rozprašovač. Díky jemnému rozprášení roztoku dojde prostřednictvím velkého povrchu tekutiny k rychlejšímu a lepšímu vstřebání účinných látek přímo ze sliznice ústní dutiny. Aplikují se 3x denně 3 stisky rozprašovačem do dutiny ústní, u osob nad 80 kg 3x denně 4 stisky. Při dávce 3x 3 stisky za den (odpovídá 50 kapkám za den) ušetříte na spotřebovaném množství extraktu a přitom zvýšíte jeho účinnost! Aplikace přípravků pomocí rozprašovače je rychlá a pohodlná.

Pro včely je prvním velkým předjarním zdrojem pylu.