Oman

Oman Pravýoman_pravy

Oman Pravý

Inula Helenium

Čeleď: Hvězdicovité

Asi 1m vysoká trvalka s těžkým válcovitým oddenkem a s mohutnou, jen nahoře chocholičnatě větvenou, přímou lodyhou, na průřezu bílou. Přízemní listy jsou podlouhle vejčité, jemně zoubkované, lodyžní nestejně zubaté, na rubu hedvábitě plstnaté. Úbory jsou velké, žluté. Jsou složeny s jazykovitých a trubkovitých květů. Plod je nažka. Kvete od července do srpna.

Původ: Je původem z Asie. Postupně se rozšířil do Středozemí, kde byl v dobách Řeků a Římanů užíván jako léčivá a barvířská bylina. Ojediněle zplaňuje. 

Užitná část: Oddenek s kořeny (Radix helenii, Radix inulae)

Omán Pravý je pro své vlastnosti (antiseptické a posilující žaludek) oblíbenou léčivou bylinou. Obsahuje látky rozpouštějící hlen a pomáhají při kašli, bronchitidě a astmatu. Kořeny obsahují účinnou látku inulin, součást výživy diabetiků. Také je používán jako přísada likérů a přípravku povzbuzující žaludeční činnost.

Pěstování: Přímý výsev na místo určení, nebo vysazování sazenic 60 cm od sebe. Snáší přímé slunce i polostín. Daří se mu v hluboce zorané, dobře vyhnojené a dostatečně vlhké půdě. Květní vršky ořezáváme, aby se kořeny mohly lépe rozrůstat.