Řebříček

Řebříček obecnýrebricek_lekarsky

Myší chvost obyčajný

Achilea millefolium

čeleď: hvězdnicovité

Vytrvalá bylina 20 - 70 cm vysoká s nahořklou vůní, s plazivým větvitým oddenkem a dvojími lodyhami - přímými, jednoduchými a hustě listnatými, vlnatě chlupatými nebo květními. Listy střídavé, kopinaté nebo čárkovité 2 - 3 krát peřenodílné. Květenstvím je chocholík (4–10 cm v průměru), složený z drobných úborů. Každý úbor je složen asi z dvaceti trubkovitých květů žlutavé barvy a pěti bílých nebo narůžovělých jazykovitých květů na obvodu. Plody jsou podlouhlé, stříbrošedé nažky. Kvete od června do září.

Výskyt: Řebříček je rozšířený v Evropě a v Asii, u nás roste převážně na suchých loukách, u cest, na okraji lesů od nížin po hory.

Užitná část: nať (Herba millefolii), květ (Flos millefolii)

Účinné látky: Obsahuje hlavně silici s azulenem(obsah kolísá v závislosti na počasí, stanovišti atd.), alkaloid, flavony, glykosidní hořčiny a třísloviny.

Působení: Působí uvolnění křečí, účinkuje povzbudivě na vylučování žaludečních šťáv, na krevní oběh a látkovou výměnu. Utišuje kašel. Trvalé užívání vyvolává závratě, omámení a bolesti hlavy.

Sběr a úprava: Sbírají se všechny druhy řebříčku, které mají jazykové květy v úborech bílé nebo růžové. Nať se seřezává od června do září v době květu a rychle se suší ve stínu. Umělá teplota nemá překročit 35°. Má slabý aromatický pach a přihořklou, poněkud slanou chuť