Šišák Bajkalský

sisak-bajkalsky

Šíšák Bajkalský

Scutellaria baicalensis

čeleď: hluchavkovité

Vytrvalá bylina kvetoucí v pozdním létě modrofialovými květy. Patří mezi 300 druhů šišáků a díky léčivým látkám obsažených v kořeni je v tradiční čínské medicíně považován za významnou léčivou rostlinu.

Šišák bajkalský se v přírodě vyskytuje hlavně v asijském Rusku, na Sibiři a v Zabajkalí, na dálném východě a v Čínských oblastech.

Sběr kořenů by se měl provádět jen u starších rostlin s nejméně šesti až osmi výhony. Obsah biologicky účinných látek v kořenech klesá ve fázi plného květu a opět se zvyšuje po dozrání plodů. Postupným stárnutím rostliny v kořenech hromadí stále více účinných látek.

Tinktura z kořenů se používá jako hypotenzní prostředek pro léčení různých forem hypertenze a jako sedativum pro zklidnění nervové soustavy, při srdeční neuróze a pro snížení intenzity alergických reakcí jako jsou astma, ekzém, senná rýma, kopřivka. 

Rostlina obsahuje hlavně flavonoidy baicalein a wogonin a jejich glykosidy baicalin a wogonosid. 

Silně stimuluje imunitu, podporuje zdravý spánek, regeneruje játra a příznivě ovlivňuje kolísání krevního tlaku, je antioxidant, příznivě ovlivňuje hladinu cholesterolu.