Dobrý den, v termínu 1. 7. - 7.7. máme dovolenou. Veškeré objednávky vyřídíme v dalším týdnu. Děkujeme za pochopení.

Světlík

Světlík lékařskýsvetlik_lekarsky

Očianka Rostkovova

Euphrasia rostkoviana

čeleď: zárazovité

Drobná jednoleté, cizopasná bylina s lodyhou až 30 cm vysokou, větvenou, měkce žláznatě pýřitou a bohatě listnatou. Listy má vstřícné, až skoro objímavé, zášpičatělé, vejčíté a ostře pilovité. Květy jsou uspořádány do konečných lichopřeslenů. Jsou asi 1 cm dlouhé, bílé a mají krátký horní pysk a trojplátečný dolní pysk, na jehož spodině je žlutá skvrna. Někdy je celá koruna lilákově fialová. Plod je podlouhle klínovitá tobolka. Kvete v červenci a srpnu.

Výskyt: Rozšířen v celé evropě, u nás roste v lukách, pastvinách, na krajích lesa a na rumištích.

Užitná část: Nať (Herba euphrasiae)

Účinné látky: Obsahuje hlavně glykosid aukubin, třílsovinu typu  gallotaninu, silici, hořčiny, flavonový glykosid, vitamín C a provitamín A.

Působení: Působí svíravě, protizánětlivě a mírně staví. Užívá se při zánětech sliznice oční a sliznice horních cest dýchacích. Je ještě málo chemicky a farmakologicky prozkoumán. 

Sběr a úprava: Nať se seřezává v době květu v červenci a srpnu a zavěšená ve svazcích se suší ve stínu. Při sušení je nutno postupovat velmi opatrně, aby si listy a květy zachovaly barvu. Při umělém sušení nesmí teplota překročit 35°. Droga je bez pachu a má hořkou chuť.