Třapatka Nachová

Třapatka nachová (Echinacea)trapatka

Echinácea purpurová

Echinacea purpurea

Čeleď: hvězdnicovité

Třapatka nachová je až 1 metr vysoká trvalka. Lodyhu má přímou a drsnatě chlupatou. Řapíkaté listy jsou kopinatě vejčité, drsnatě chlupaté a na okraji pilovité. Jednotlivé květní úbory jsou na koncích lodyh. Jsou složeny z jazykových, nachových květů okrajových a z trubkovitých hnědých květů umístěných na květním lůžku. Střední květy jsou pichlavé. Kvete od července do září.

Pochází ze Severní Ameriky do Evropy byla původně dovezena jako okrasná rostlina. Později se začala využívat jako léčivka.

Užitná část: kořen (nejvíce účinných látek), nať, květ

Účinné látky: Silice, pyrrolizidinové alkaloidy, estery kyseliny kávové, vinné, polysacharidy, alifatické amidy, isobutylamidy a třísloviny.

Používá se při nemocech z nachlazení a infekcích dýchacích a močových cest. Prospěšné účinky při léčbě těchto infekcí jsou přisuzovány schopnosti rostliny stimulovat imunitní systém. Používá se též na špatně se hojící rány a na zánětlivá kožní onemocnění. Podporuje činnost bílých krvinek, lze ji používat i preventivně. Tinktura lze použít i jako kloktadlo při zánětech dásní

Severoameričtí indiáni znali a využívali léčivé účinky Třapatky Nachové.

Pěstování: Preferuje slunné stanoviště, půda může být chudší a kamenitá, vždy však dobře propustná. Dobře snáší sucho. Trsy se dají dělit. 

Včelám je dobrým zdrojem nektaru a pylu v pozdějším letním období. Pyl má oranžovou barvu.