Dobrý den, v termínu 1. 7. - 7.7. máme dovolenou. Veškeré objednávky vyřídíme v dalším týdnu. Děkujeme za pochopení.

Zeměžluč

Zeměžluč okolíkatázemezluc

Zeměžlč menšia

Cantarium umbellatum

čeleď: hořcovité

Jednoleté nebo dvouletá hořcovitá bylina at 50 cm vysoká s jednoduchou a jen nahoře vidlanovitě větvenou čtyřhrannou lodyhou. Dolejší listy jsou postaveny do růžice. Malé vstřícné listy na lodyze jsou podlouhle vejčité až kopinaté, celokrajné, zpravidla pětinervé a lysé.  Květy jsou nejčastěji pětičetné, řidčeji 4 až 6četné, přisedlé nebo stopkaté, uspořádané do různých typů vidlanů, zřídka redukovaných na jediný květ. Kalich je trubkovitý, s úzce kopinatými až šídlovitými cípy. Koruna je růžová až purpurová, řidčeji bílá nebo žlutá, řepicovitá. Tyčinky jsou přirostlé v ústí korunní trubky. Semeník je srostlý ze 2 plodolistů, s jedinou komůrkou a nitkovitou čnělkou zakončenou dvoulaločnou bliznou. Plodem je podlouhle lahvicovitá tobolka s mnoha semeny. Semena jsou drobná, kulovitá, na povrchu se síťkovanou strukturou.

Je rozšířena v Evropě, v západní Asii, v severní Africe a v Severní Americe. U nás se vyskytuje na mýtinách a lesních loukách, na vřesovištích, na mezích a střáních.

Užitná část: nať (Herba centaurii)

Účinné látky: Obsahuje hlavně glykosidické hořčiny, především glykosid gentiopikrin, alkaloid erytricin, žluté flavonové barvivo centaurein, silici a jiné látky. Hořčin je nejvíce v lodyhách, méně v květech a nejméně v listech. Hořčiny povzbuzují vylučování trávicích šťáv a vy volávají chuť k jídlu. V lidovém léčitelství oblíbený hořký čaj se připravuje z jedné části skořice, z jedné máty a dvou částí zeměžluče.

Užití: Vnitřně v nálevu jako amarum a digestivum (jedna čajová lžička řezané drogy na dva šálky neslazeného nebo oslazeného nálevu denně - pije se půl hodiny až hodinu před jídlem). Užívá se při nechutenství, žaludeční slabosti, při příznacích špatného trávení a nedostatku kyseliny solné v žaludeční šťávě, dále při onemocnění jater a jako pomocný lék při cukrovce. Dobře slouží jako posilující prostředek při celkové slabosti a v rekonvalescenci. Podává se obvykle častěji nebo ve větším množství, protože má nižší číslo hořkosti než nálev z kořene hořce žlutého. Větší dávky mohou u dětí způsobit křeče a zvracení.

Sběr a úprava: Nejlépe kvetoucí vrcholky nati asi 25 - 30 cm dlouhé se seřezávají v červenci a srpnu. Rychle se suší ve stínu nebo krátce na slunci, aby se zachovala svěží, přirozená barva. Při umělém sušení nemá teplota překročit 40°. Droga je téměř bez pachu a má velmi hořkou chuť.